Zbiornik retencyjny na deszczówkę

Woda deszczowa, na którą właściciele ogrodów, sadów i działek czekają czasem przez wiele tygodni, ma bardzo dobre właściwości i jest przyjazna dla roślin. Choć niektórzy uważają, że jest pełna szkodliwych substancji czy metali ciężkich, w rzeczywistości deszczówka jest łatwiej przyswajana przez rośliny niż zwykła woda pitna dostępna w kranach. Jeśli mamy ogród wymagający regularnego podlewania, dobrym rozwiązaniem jest wybudowanie zbiornika retencyjnego na deszczówkę – po co woda ma się marnować?

W czasie suszy często marzymy o padającym deszczu, który prędzej czy późnej przychodzi z potężną siłą, a do gleby trafiają tysiące litrów wody deszczowej. Część wody doskonale nawadnia rośliny uprawne, drzewa czy krzewy, jednak większa jej część trafia po prostu do wód gruntowych. Warto więc pomyśleć o tym, by część tej wody zatrzymać sobie na działce i wykorzystać ją do podlewania rośli wtedy, gdy znowu pojawi się susza i okres bezdeszczowy.

Spora oszczędność wody pitnej

Zbieranie deszczówki pozwala ograniczyć koszty, jakie co roku wydajemy na podlewanie ogrodu. Jeśli mamy średniej wielkości dach o powierzchni 200 metrów kwadratowych, możemy z niego w ciągu roku uzyskać nawet 200 metrów sześciennych wody deszczowej. A to już bardzo duża ilość, która w stu procentach pozwoli zaspokoić potrzeby roślin w ogrodzie i na działce. Warto więc zainwestować w instalacje, które pozwolą na sprawne gromadzenie wody deszczowej. Kiedyś wodę deszczową zbierało się do dużych beczek czy innych pojemników ustawionych przy ujściu rynien. Dziś nie trzeba szukać takich półśrodków – świetnym rozwiązaniem na zatrzymanie wody deszczowej i korzystanie z niej w czasie suszy jest zbiornik retencyjny na deszczówkę

Zbiornik retencyjny może być na ziemi lub pod ziemią

Jeśli mamy małą działkę, problem może się pojawić w momencie, gdy szukamy miejsca na gromadzenie wody deszczowej. Wielkość zbiornika na deszczówkę może być różna, zawsze jednak zajmuje on sporą powierzchnię, a przy tym niezbyt dobrze komponuje się z istniejącą roślinnością czy elementami małej architektury ogrodowej. Aby rozwiązać ten problem, dobrym pomysłem jest umieszczenie zbiornika pod ziemią. To funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które pozwoli gromadzić wodę deszczową przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca na posesji. Zarówno zbiornik naziemne, jak i podziemne powinny jednak powstawać zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz z dbałością o prawidłowe wykonanie wszelkich elementów konstrukcyjnych.

Im wcześniejszy projekt, tym łatwiejsze wykonanie

Jeśli planujemy umieścić zbiornik na deszczówkę pod ziemią, dobrym rozwiązaniem, choć wcale nie wymogiem, jest jego zaplanowanie już na etapie projektowania całej posesji. Zbiorniki podziemne zgodnie z prawem budowlanym są traktowane tak samo, jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ważne jest więc ich prawidłowe usytuowanie oraz odpowiednia odległość od innych obiektów znajdujących się na posesji. Pamiętajmy przede wszystkim, że zbiornik na deszczówkę musi znajdować się w odległości co najmniej 5 metrów od ściany budynku, a także 2 metry od granicy działki. Zachowanie właściwej odległości chroni chociażby fundamenty budynku przed zalaniem w sytuacji, gdy zbiornik ulegnie rozszczelnieniu lub gdy opady deszczu będą na tyle intensywne, że zbiornik nie pomieści całej wody deszczowej spływającej z dachu.

Nie potrzeba pozwolenia na budowę instalacji

Co prawda montaż zbiornika nie wymaga żadnych zgłoszeń ani pozwoleń budowlanych, jednak przy jego wykonaniu konieczne jest przestrzeganie tych regulacji prawnych, które mówią o wykopach czy prawidłowym montażu. Niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielne wykonanie i zainstalowanie zbiornika, jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm, które zajmują się montażem tego rodzaju instalacji. Dzięki temu wszystkie prace przeprowadzane są o wiele sprawniej, a jednocześnie można mieć pewność, że wszystkie elementy instalacji są odpowiedniej jakości, prawidłowo zamontowane i zapewniają długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie.

Wielkość zbiornika dobiera się indywidualnie

Zanim wykonamy zbiornik retencyjny na deszczówkę, warto też ustalić, jaka jego wielkość jest nam potrzebna. Warto w tej kwestii wziąć pod uwagę między innymi wielkość działki, liczbę roślin, jakie wymagają regularnego nawadniania, a także powierzchnię dachu. Jeśli zbiornik będzie zbyt mały, nie zapewni gromadzenia całej wody deszczowej, która spływa z dachu. Dobór wielkości zbiornika jest kwestią indywidualną, przepisy prawa nie regulują bowiem, jaka jest minimalna czy maksymalna objętość takiej instalacji. Warto również pamiętać, że nie jest dobrym pomysłem wykonanie instalacji, które będą odprowadzały wodę deszczową z dachu na sąsiednią działkę. Z pewnością nie wpłynie to korzystnie na stosunki sąsiedzki, a sąsiad, którego działka będzie w taki sposób zalewana, będzie miał pełne prawo domagać się odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.