Uprawa truskawek

Aby cieszyć się pysznymi, ciepłymi od słońca truskawkami z własnej uprawy nie trzeba mieć dużej powierzchni pola czy działki. Truskawki bez problemu można uprawiać w przydomowym ogródku, a sporo odmian doskonale radzi sobie także w uprawie doniczkowej na tarasach czy na balkonach. Uprawa truskawek jest jednak czasochłonna i wymaga zapoznania się z podstawowymi zasadami dotyczącymi stanowiska, wyboru odmiany czy czasu zbiorów.

Truskawki mają całe mnóstwo właściwości odżywczych, a najlepiej smakują tuż po zerwaniu prosto z krzaczka. Najczęściej uprawiane są truskawki w postaci bylin, które sprawdzają się w uprawie gruntowej oraz w pojemnikach. W ostatnim czasie coraz popularniejsze są także truskawki pnące, które nie wymagają dużej powierzchni gleby. Doskonale nadają się więc do uprawy doniczkowej na balkonach czy na tarasach.

Nie ma dziko rosnących truskawek

Choć wszyscy znamy truskawki jako pyszne i uprawne owoce, w rzeczywistości wywodzą się one od swoich dzikich kuzynek. Truskawki nie są bowiem roślinami spotykanymi naturalnie w przyrodzie, nie ma dziko rosnących odmian. Powstały bowiem ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek. Wśród truskawek można znaleźć odmiany, które owocują tylko jeden raz, a także truskawki wielokrotnie owocujące. W zależności od tego, jaki rodzaj odmiany wybierzemy, musimy pamiętać o właściwym terminie sadzenia. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest posadzenie kilku odmian truskawek jednocześnie, dzięki czemu od wczesnego lata do późnej jesieni będzie można cieszyć się smakiem truskawek z własnego ogródka – gdy jedne odmiany zakończą już owocowanie, inne dopiero będą je rozpoczynać.

Jak wygląda uprawa truskawek?

Aby truskawki dawały dobre plony, muszą mieć do tego odpowiednie warunki. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na stanowisko – lubią przede wszystkim miejsca mocno nasłonecznione, nie jest więc dobrym pomysłem sadzić ich w cieniu wielkich drzew lub gdzieś pod płotem, gdzie nie będą miały zapewnionej wystarczającej ilości promieni słonecznych. Bardzo ważna jest również gleba – najlepsza jest lekka, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta gleba, która ma wysoka zawartość próchnicy. Trukawki nie lubią gleby zbyt ciężkiej i wilgotnej, w takich warunkach rosną zdecydowanie gorzej i dają słabsze owoce. Truskawki sadzi się z gotowych sadzonek, nie trzeba więc ich uprawiać od nasionka. Najczęściej sadzi się je latem, a pierwsze plony są dopiero w kolejnym roku. Truskawki posadzone wczesną wiosną mogą natomiast dać plon jeszcze tego samego roku, ale nie jest on wtedy zbyt imponujący.

Pożądane i nielubiane towarzystwo dla truskawek

Planując stanowisko dla truskawek, warto pamiętać też o tym, że z jednymi roślinami lubią się one bardziej, a z innymi mniej. Stanowisko do uprawy truskawek nie powinno sąsiadować z malinami, jeżynami, a także ogórkami i wszelkimi warzywami kapustnymi, ponieważ negatywnie wpływają one na wzrost truskawek. Ich systemy korzeniowe są bardzo rozbudowane i zabierają truskawkom potrzebne im składniki glebowe. Przyjazne dla truskawek są natomiast czosnek i cebula. Dobrze jest je uprawiać w bliskiej odległości od owocowych grządek, gdyż pozwalają one chronić truskawki przed atakiem szarej pleśni, najgroźniejszej choroby grzybowej truskawek, która może zdziesiątkować nawet sto procent uprawy.

Dobrze wybierz odpowiednie sadzonki

Wybór konkretnej odmiany truskawek jest sprawą indywidualną, w zależności od potrzeb ogrodnika. Odmian jest na tyle dużo, że każdy znajdzie bez problemu taką, która będzie mu w stu procentach odpowiadała. Jednak bez względu na rodzaj odmiany, warto bardzo uważnie wybierać sadzonki, które chcemy posadzić w naszym ogrodzie. Przede wszystkim, trzeba kupować sadzonki wyłącznie u sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość i przede wszystkim zdrowotność roślin. Kupując sadzonki z niepewnego źródła narażamy się na ryzyko wielu chorób grzybowych, którymi rośliny są porażone, choć jeszcze tego nie widać. Jeśli wybieramy sadzonki, zwracajmy tez uwagę na ich systemy korzeniowe. Powinny być one mocne i bardzo rozbudowane, dzięki temu dużo szybciej przyjmą się w glebie. Nieco uwagi wymaga tez sadzenie truskawek w glebie. Należy robić to rzędami oddalonymi od siebie o około 70 cm. W każdym rzędzie truskawki sadzimy co około pół metra, dzięki czemu każda sadzonka będzie miała możliwość właściwie rozrosnąć się. Nie sadźmy truskawek zbyt blisko, gdyż krzaczki znajdujące obok siebie będą konkurowały ze sobą o słońce, wodę oraz składniki glebowe.

Zbieranie owoców należy rozpocząć od razu, gdy zauważymy, że niektóre partie są gotowe do zbioru. Nie należy czekać, aż wszystkie truskawki na krzaczkach dojrzeją, gdyż robią to one partiami. Jeśli truskawki nie zostaną odpowiednio szybko zebrane, bardzo szybko zaczną gnić. W sezonie letnim dobrze jest więc zbierać truskawki codziennie, dzięki temu każdego dnia można się cieszyć świeżym, aromatycznym smakiem truskawek prosto z własnej uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *