Systemy zraszania trawy

Aby trawa w ogrodzie była soczyście zielona, świeża i efektowna, należy zadbać o jej regularne zraszanie i dostarczanie odpowiedniej ilości wody. To szczególnie ważne w czasie okresowej suszy, gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Dobrze dobrany, zaplanowany i wykonany system zraszania trawy przydaje się nie tylko właścicielom prywatnych posesji, ale również osobom zarządzających publicznymi trawnikami na skwerach, parkach i wokół obiektów użyteczności publicznej.

Gdy widzimy efektowny trawnik w kolorze soczystej zieleni, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że nie jest to efekt natury, dobrej kompozycji nasion czy właściwego przygotowania gleby. Aby trawnik dobrze się prezentował, a trawa wyglądała świeżo i zachęcająco, wymaga właściwego nawodnienia. Właściciele niewielkich przydomowych trawników najczęściej podlewają trawnik własnoręcznie konewkami lub wężami ogrodowymi. Jednakże nie jest to najlepszy sposób nawadniania. Przede wszystkim, bardzo szybko można przedobrzyć i wylać do ziemi zbyt dużo wody, co również nie jest wskazane dla jakości trawnika i intensywności wzrostu roślin Kolejną kwestią są wysokie koszty – jeśli wylewamy zbyt dużo wody, której nasza trawa nie potrzebuje, podnosimy jednocześnie koszty utrzymania roślinności na posesji. Warto więc poszukać bardziej sprawdzonego systemu nawadniania trawnika i innych roślin na posesji. Z pomocą przychodzą automatyczne systemy, które można dopasować do indywidualnych potrzeb każdego trawnika.

Wąż ogrodowy nie zawsze daje radę

Aby trawnik był dobrze nawodniony, potrzebuje dosyć dużej ilości wody. Należy mu dostarczać 5 litrów wody na metr kwadratowy dwa razy w tygodniu. Oczywiście, nawadnianie należy dostosować do warunków pogodowych. Jeśli mamy obfite opady deszczu, sztuczne nawadnianie przez kilka dni nie będzie potrzebny. Najlepszym rozwiązaniem do podlewania trawnika będzie rozproszony strumień wody, który rozdrabnia i rozprasza krople. W tym celu można wykorzystać wąż ogrodowy, ale nie lejący się pełnym strumieniem. Należy do niego dobrać odpowiednie końcówki do wezy ogrodowych, dzięki którym strumień wody będzie bardziej rozproszony i zapewni szybkie podlanie nawet dużej przestrzeni. Takie rozwiązanie jest skuteczne, ale nie do końca wygodne, gdyż nadal należy podlewać trawnik ręcznie.

Zraszacze do trawników

Osoby, które chcą skutecznie podlewać trawnik, ale jednocześnie chcą zaoszczędzić sporo czasu, mogą zdecydować się na któryś z systemów automatycznych zraszaczy, których na rynku sprzętu ogrodowego jest naprawdę sporo. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny system, warto bardzo dobrze go zaplanować, a jednocześnie dobrać do indywidualnych potrzeb naszego ogrodu czy zielonego terenu rekreacyjnego. Zupełnie innego podlewania potrzebuje niewielki trawnik przy domu, a innego duże tereny zielone, przeznaczone do aktywnego spędzania czasu, jak chociażby place zabaw dla dzieci czy pola golfowe.

Jak dobrze wybrać zraszacz?

Zanim zdecydujemy się na konkretny zraszacz ogrodowy, pierwszym krokiem jest zrobienie dobrego szkicu całego ogrodu oraz wytyczenie tych miejsc, które wymagać będą intensywnego nawadniania. Taki plan pozwoli na optymalne wykorzystanie zraszacza i wylewanej na trawnik wody, a jednocześnie pozwoli uniknąć suchych miejsc, czyli tych kawałków terenu, do których woda nie będzie docierała, a co za tym idzie – trawa w takich miejscach będzie prezentowała się dużo gorzej. Jeśli nie zadbamy o dokładne podlewanie całego trawnika, będzie on wyglądał dosyć kiepsko, gdyż fragmenty soczystej, zielonej trawy będą przeplatały się z miejscami, gdzie będzie ona gorzej rosła, a co za tym idzie – będzie niższa lub będzie miała inny kolor.

Wybór konkretnego zraszacza zależy też od tego, jaki kształt ma nasz trawnik. Jeśli jest on w kształcie koła, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie na środku obracającego się zraszacza, który zapewni odpowiednią ilość wody na całej powierzchni. Jeśli natomiast mamy trawnik na planie prostokąta, lepszym rozwiązaniem będą zraszacze, które działają wahadłowo. Tego typu zraszacze, nazywane również deszczownicami, doskonale sprawdzają się do podlewania sporych przestrzeni trawnika. Co więcej, są bardzo skuteczne i funkcjonalne, gdyż krople wody, jakie się z takich zraszaczy uwalniają są bardzo podobne do kropli deszczu. Trawa otrzymuje więc porcję wody, ale nie jest nią zalewana. Można więc bez problemu panować nad ilścią wody, jaka wsiąka w trawnik.

Jeśli decydujemy się na podlewanie trawnika za pomocą zraszaczy, warto również wziąć pod uwagę inną roślinność, jaka znajduje się w pobliżu trawnika. Trzeba zainstalować i ustawić zraszacze tak, by nie zalewały wodą tych rślin, które nie lubią zbytniej wilgoci. Dobrze jest więc pamiętać o tym już na etapie projektowania ogrodu i znaleźć miejsce na takie rośliny w tych partiach ogrodu, które będą znajdowały się w bezpiecznej odległości od trawnika, który będzie wymagał regularnego podlewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *