Systemy automatycznego podlewania ogrodu

Piękny ogród dla wielu osób jest miejscem spędzania wolnego czasu, a przy tym wizytówką posesji. Efektowna roślinność świetnie się prezentuje i przyciąga spojrzenia. Osoby, które chcą mieć wyjątkowy ogród z bujną roślinnością, powinny zadbać o jego właściwe zaplanowanie, a także o systematyczną pielęgnację. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że roślinność potrzebuje systematycznego podlewania, w przeciwnym razie nie będzie bowiem prezentowała się zbyt oszałamiająco.

Każdy właściciel ogrodu czy działki doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla roślin odpowiednia porcja wody. Dobrze nawodniona gleba sprawia, że rośliny lepiej rosną, a także dają większe i lepsze jakościowo plony. W przypadku roślin ozdobnych woda sprawia, że są bardziej bujne, sprężyste i elastyczne. Niestety, w naszej strefie klimatycznej pogoda jest mocno niestabilna i zdarzają się zarówno sezony deszczowe, jak i takie, w których przez nawet kilka tygodni nie spadnie żadna kropla deszczu. Przedłużająca się susza jest wręcz zabójcza dla roślinności – rośliny w ogrodzie zaczynają powoli wysychać, obumierać, kwiaty więdną, a warzywa i owoce rozwijają się bardzo kiepsko. Systematyczne nawadnianie ogrodu jest jednym z najważniejszych działań, o których powinien pamiętać każdy właściciel.

Ręczne podlewanie jest wyjątkowo uciążliwe

Jeszcze do niedawna podlewanie ogrodu czy działki polegało na spacerach z konewką między grządkami. Dzisiaj jednak konewki pełnią co najwyżej funkcje ozdobne – właściciele ogrodów doskonale wiedzą, że podlewanie przy użyciu konewek jest tak pracochłonne, jak i nieefektywne. W ten sposób nie dbamy o dostarczenie równej ilości wody na całej powierzchni ogrodu, wylewamy jej też zbyt wiele, co ma przełożenie na wysokie koszty utrzymania roślinności. Niektórzy właściciele ogrodów decydują się na podlewanie za pomocą węży ogrodowych, co również nie zawsze się sprawdza. Po pierwsze – wylewa się zbyt wiele wody. Po drugie – nie zawsze jest możliwość dotarcia do najdalszych zakamarków ogrodu. A po trzecie – nie trzeba długo czekać, by w pewnych miejscach wody było zbyt dużo, co również nie jest dobrą sytuacją. Podtopione rośliny zaczynają gnić od korzeni, mają trudności z pobieraniem składników pokarmowych z gleby, a co za tym idzie – zaczynają obumierać, kiepsko się prezentują, a w przypadku warzyw i owoców można nawet stracić plon. Niewskazane jest bowiem zbieranie i spożywanie owoców i warzyw z tych partii ogrodu, które są podtopione.

Automatyczne systemy zraszania

Automatyczne podlewanie ogrodu jest o wiele wygodniejsze – ogród podlewa się sam, można więc zaoszczędzić sporo czasu. Dobór konkretnego systemu jest uzależniony od tego, jak duża jest powierzchnia ogrodu, a także jaka roślinność znajduje się w nim. Nieco innego podlewania potrzebuje duży trawnik, a innego rzędy kwiatów ozdobnych czy grządki z owocami i warzywami. Dobrym rozwiązaniem w przypadku trawnika mogą być automatyczne zraszacze, które rozpraszają wodę i sprawiają, że wygląda ona jak padający deszcz. W takiej formie woda jest łatwo przyswajana przez rośliny i glebę. Rodzaje zraszaczy są zależne przede wszystkim od kształtu trawnika. W przypadku trawnika okrągłego najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na jego środku zraszacza z obrotową głowicą. Dzięki temu będzie on się podczas podlewania powoli obracał, zapewniając odpowiednią ilość wody w każdym fragmencie trawnika. Na trawnikach kwadratowych czy prostokątnych lepszym rozwiązaniem będą zraszacze wahadłowe, podlewające przestrzeń raz jednej, raz z drugiej strony.

Linie kroplujące do roślin uprawnych

Dobrym sposobem zapewnienia właściwej ilości wody roślinom uprawianym na równo ułożonych grządkach są linie kroplujące, czyli długie węże z otworami, które umieszczę się wzdłuż grządek. Dzięki temu systematycznie podlewają one rośliny i uniezależniają je od padającego deszczu. Linie kroplujące należy dobrać w taki sposób, by zapewnić odpowiednią ilość wody wszystkim partiom roślin. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na roślinność rosnącą na zboczach czy pagórkach. Jeśli teren jest nierówny, węże linii kroplujących należy umieścić wzdłuż skarpy, dzięki czemu unikniemy opadania grawitacyjnego wody.

Najpierw dobry plan, a potem realizacja

Jeśli chcemy, aby nasz ogród świetnie się prezentował, roślinność była bujna, a plony warzyw i owoców duże i dobrej jakości, warto cały ogród zaplanować i zaprojektować, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i naturalne uwarunkowania, takie jak mury, płoty, miejsca zacienione, a także pagórki i doliny, w których wilgotność gleby może być różna. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny wymagają intensywnego podlewania. Sporo roślin ozdobnych pochodzi z gorących klimatów i doskonale radzi sobie z brakiem wody. Jej nadmiar może w ich przypadku powodować więcej szkód niż korzyści. Ogród projektujmy więc od podstaw i już na etapie rysowania projektu zaznaczmy miejsca, w których będą znajdowały się systemy nawadniające. To o wiele łatwiejsze rozwiązanie niż instalowanie systemów do podlewania w gotowym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *