Ogrody pokazowe w Polsce

Chcesz urządzić własny ogród, ale nie masz zupełnie pomysłu na aranżację? A może lubisz zwiedzać ciekawe miejsca i przebywać z dala od zgiełku miasta, na łonie ciekawej przyrody? Dobrym pomysłem na spędzenie czasu jest wizyta w ogrodzie pokazowym. Tego rodzaju obiekty na świeżym powietrzu powstają w ostatnim czasie dosyć masowo w rożnych regionach Polski. Bez problemu można wiec znaleźć ogród niedaleko naszego miejsca zamieszkania.

Ogrody pokazowe najczęściej organizują obok swoich firm właściciele gospodarstw szkółkarskich, producenci nasion czy sadzonek kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych i owocowych. Dzięki temu potencjalni klienci mogą zobaczyć, jak dana roślina prezentuje się w swoich naturalnych warunkach w glebie, a nie w doniczce na hal sprzedażowej czy w sklepie. Wizyta w takim ogrodzie pokazowym może być dużo bardziej inspirująca niż oglądanie katalogów reklamowych producentów roślin czy małej architektury ogrodowej. Ogród pokazowy może być prawdziwą kopalnią pomysłów dla osób, które nie bardzo wiedzą jak zaaranżować własną przestrzeń wokół domu. Pokazuje również, w jaki sposób można łączyć ze sobą różne rośliny, dzięki czemu można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Co więcej, w ogrodach pokazowych pracują profesjonaliści, którzy o pielęgnacji i zakładaniu ogrodu wiedzą praktycznie wszystko. Jest więc możliwość, aby zasięgnąć wiedzy u źródła, z pierwszej ręki.

Ogrody pokazowe warto zwiedzać późnym latem

Ogrody pokazowe nie są jednak urządzane w sposób przypadkowy. Najczęściej są to dzieła doświadczonych projektantów ogrodów, którzy umiejętne łączą możliwości danego terenu. Zachwycają swoją niepowtarzalną atmosferą, ciekawym klimatem oraz zaskakującymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Ogrody pokazowe, jakie można spotkać w Polsce, bywają w różnym stylu. Coś dla siebie z pewnością znajdą miłośnicy egzotyki i klimatu śródziemnomorskiego, nie brakuje też ogrodów w stylu naturalistycznym, wiejskim czy ogrodów leśnych. Aby znaleźć najwięcej inspiracji w ogrodzie pokazowym, najlepiej jest wybrać się do niego pod koniec lata lub wczesną jesienią, wtedy można bowiem większość rośli zobaczyć w pełnym rozkwicie. Zbyt wczesną wiosną lub zbyt późną jesienią raczej w takim ogrodzie pokazowym nie mamy za bardzo czego szukać, gdyż roślinność nie jest wtedy w pełnym rozkwicie, nie można więc zobaczyć, jak będzie się prezentowała w samej pełni sezonu.

Jakie ogrody w Polsce najmocniej inspirują?

Ogrodów pokazowych w Polsce jest tak dużo, że trudno je wszystkie wymienić, a tym bardziej odwiedzić. Warto więc wybierać przede wszystkim te propozycje, które mamy najbliżej miejsca zamieszkania. Możemy też wybrać się w kilkudniową podróż po Polsce szlakiem najlepszych i najbardziej inspirujących ogrodów pokazowych. Taka wycieczka z pewnością będzie obfitowała w mnóstwo wrażeń, a po powrocie do własnego ogrodu będzie można od razu zacząć wprowadzać do niego spore zmiany.

Ciekawy ogród pokazowy znajdziemy w Szkółce Daglezja w Rykach. Ogród jest bardzo duży, rozległy, podzielony na kilka stref klimatycznych, w których można zobaczyć roślinność różnego typu. Dzięki różnorodnej stylistyce ogrodowej, która poza roślinami zawiera także elementy małej architektury, można w jednym miejscu znaleźć całe mnóstwo inspiracji. A jeśli już znajdziemy wymarzone rośliny ogrodowe, możemy je od razu kupić.

Jednym z najbardziej znanych, a przy tym największych ogrodów pokazowych w naszym kraju z pewności są ogrody Kapias. Na potężnej przestrzeni zorganizowane wiele scenerii ogrodowych pełnych bogatej, różnorodnej roślinności. Cała przestrzeń została profesjonalnie zaprojektowana przez specjalistów od zielonych aranżacji i wykonana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wizyta w tym ogrodzie pokazowym to atrakcja na co najmniej kilka godzin. Cos dla siebie znajdą tu zarówno osoby poszukujące ogrodowych inspiracji, jak i turyści, którzy chcą po prostu spędzić czas w pięknym i niepowtarzalnym otoczeniu niezwykłych roślin.

Kolejny wart uwagi ogród pokazowy znajduje się w Pechęcinie. Dla osób znających branżę ogrodniczą z pewnością miejscowość ta nie jest obca – znajduje się w niej jedna z najlepszych szkółek roślinnych w Polsce. Ogród pokazowy również cieszy się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Jest nie tylko rozległy i zapewnia wiele miejsca na spacery, ale też doskonale utrzymany, skomponowany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Jeśli odwiedzimy kilka takich pokazowych ogrodów, z pewnością będziemy wiedzieli, co konkretnie chcemy przenieść do naszego ogrodu. Ogrody pokazowe prezentują zarówno klasyczne podejście do aranżacji ogrodów, jak i najnowsze, często designerskie trendy. Coś dla siebie znajdą więc zarówno tradycjonaliści, jak i miłośnicy nowoczesnego podejścia do aranżacji terenów zielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.