Ogród w stylu śródziemnomorskim

W poszukiwaniu inspiracji do stworzenia idealnej ogrodowej aranżacji, warto poszukać pomysłów nie tylko w naszym klimacie, ale również w bardziej ciepłych strefach. Wyjątkowy klimat, urzekającą atmosferę oraz idealne miejsce do codziennego relaksu stworzymy, czerpiąc pełnymi garściami ze stylu śródziemnomorskiego. Taki ogród idealnie wpisuje się przede wszystkim w nowoczesna architekturę, pełna prostych form, jasnych barw i ciekawych rozwiązań architektonicznych.

Ogród w stylu śródziemnomorskim to propozycja dla osób, które poszukują egzotycznych inspiracji, lubią niebanalne rozwiązania aranżacyjne, a jednocześnie cenią sobie ład, harmonię i klasyczną elegancję. Śródziemnomorskie inspiracje to przede wszystkim sporo bieli i jasnych odcieni, lekkie meble z dużymi poduchami, efektowne i delikatne altany i pergole, żwirowe ścieżki, lawendowe rabaty i sporo egzotycznej roślinności. Co ciekawe, właściciele prawdziwych śródziemnomorskich ogrodów w Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech, borykają się z problemem kiepskich warunków glebowych, w których trudno jest utrzymać efektowną roślinność w dobrym stanie. A oaza zieleni pełna roślinności narażonej na długotrwałą suszę zdecydowanie nie prezentuje się zbyt dobrze. Coś, co w naturalnych ogrodach śródziemnomorskich stwarza problemy, w naszych warunkach klimatycznych będzie okolicznością sprzyjającą. Przesuszone gleby, silne letnie wiatry czy bardzo wysoka temperatura utrzymująca się przez długi czas raczej nam nie grożą, co paradoksalnie sprzyja bujnej roślinności.

Gdzie zakładać ogrody śródziemnomorskie?

Jeśli marzy nam się ogród w śródziemnomorskim klimacie, warto na wstępie ocenić, czy warunki na naszej posesji sprzyjają tego rodzaju rozwiązaniu. Ogród śródziemnomorski wymaga bowiem dużo ciepła oraz sporej dawki słońca – zakłada się go wyłącznie w miejscach mocno nasłonecznionych, na posesjach umieszczonych na pozbawionych drzew stokach czy wzgórzach. W Polsce najlepsze warunki do zakładania tego rodzaju grodów panują na południowym zachodzie. Klimat w tamtych regionach kraju i warunki pogodowe są bowiem zdecydowanie bardziej przyjazne niż chociażby na surowej i narażonej na spore wahania pogody północy. Jeśli chodzi o jakość podłoża, ogród śródziemnomorski nie ma w tym względzie jakichś szczególnych wymagań. Gleba powinna być przede wszystkim w miarę sucha i przepuszczalna. Nadmierna wilgoć i stojąca woda są bowiem bardzo niekorzystnym środowiskiem dla roślin egzotycznych, które w takich warunkach chorują, obumierają, a często także przemarzają.

Jak zaaranżować egzotyczny ogród?

Ogród śródziemnomorski zachwyca przede wszystkim swoim wyjątkowym wyglądem i może stanowić ciekawy kontrast na osiedlach i w okolicach, gdzie dominują charakterystyczne dla naszego klimatu ogrody wiejskie, leśne czy utrzymane w naturalistycznym stylu. Planując aranżację ogrodu warto zwracać uwagę na jego kolorystykę – powinna być ona przede wszystkim jasna, ciepła, pastelowa. Jeśli wybieramy kwiaty na rabaty, zwracajmy uwagę na to, by ich kielichy były utrzymane w tonacji żółtej, różowej, błękitnej czy turkusowej. Oczywiście, doskonale sprawdzą się również wszystkie białe kwiaty, które mogą być tłem dla wielokolorowych kompozycji na rabatach.

W stylu śródziemnomorskim duże znaczenie mają też kamienie, szczególnie te, które przywodzą na myśl kamieniste, pełne słońca plaże. Jeśli więc tworzymy rabaty kwiatowe, jako podłoże wykorzystajmy jasne, niewielkie kamienie zamiast ściółki wykonanej z pociętej kory. Nie jest ona polecana, gdyż w żaden sposób nie wpisuje się w śródziemnomorską stylistykę. Warto również pamiętać o ścieżkach ogrodowych, schodach i innych nawierzchniach, które wymagają utwardzenia. W stylu śródziemnomorskim wykorzystywany jest przede wszystkim naturalny kamień, z którego można układać ciekawe, przyciągające spojrzenia kompozycje. Śródziemnomorski klimat możemy też podkreślić za pomocą płytkiego baseniku czy efektownej fontanny. Typowe oczka wodne, jakie można spotkać w naturalistycznych czy wiejskich ogrodach, w śródziemnomorskim ogrodzie raczej nie sprawdzają się.

Doniczki, skrzynki, eleganckie pojemniki

Ogród śródziemnomorski pełen jest nie tylko roślin zasadzonych w ziemi, ale również tych, które rosną w efektownych donicach i dużych pojemnikach. Można je ustawiać w różnych miejscach – na tarasie, wzdłuż ścieżek czy ogrodzenia, a także przy altankach czy na specjalnie skonstruowanych podestach czy półeczkach. W pojemnikach warto mieć nie tylko kwiaty, ale również sporo aromatycznych ziół, które nie tylko będą budować śródziemnomorski klimat w ogrodzie, ale również przydadzą się w kuchni.

Meble na tarasie lub w cieniu drzew

Planując aranżacje ogrodu nie można zapomnieć o meblach, które zapewnią relaks i wypoczynek w tym niezwykłym klimacie. Najczęściej w ogrodach śródziemnomorskich stosowane są lekkie i ażurowe meble z rattanu czy technorattanu, które są dodatkowo ozdobione jasnymi poduszkami czy kocami. Meble ustawia się zwykle na tarasie lub w zacienionym fragmencie ogrodu, z dala od palącego słońca. W ten sposób można stworzyć klimatyczne, nastrojowe miejsce, stworzone do letniego wypoczynku i relaksu na łonie egzotycznej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.