Ogród w stylu nowoczesnym

Oblicza przydomowych ogrodów mogą być diametralnie różne. Podczas gdy jedni użytkownicy decydują się na klimatyczne ogrody stylu angielskim, śródziemnomorskim czy wiejskim, inni decydują się na bardziej nowoczesne klimaty. Ogrody utrzymane w takiej stylistyce są przede wszystkim dosyć tanie w wykonaniu i eksploatacji, a jednocześnie nie wymagają zbyt dużej przestrzeni. Świetnie sprawdzają się więc zarówno na dużych powierzchniach, jak i w przypadku niewielkich, przydomowych ogródków.

Klasyczne ogrody najczęściej są stworzone przede wszystkim do ich podziwiania. Wymagają sporo nakładów pracy, a także środków finansowych związanych z zakupem często wyszukanej roślinności. Ogrody nowoczesne znajdują się niejako na drugim biegunie – dominują w nich prostota, minimalizm, a także spora oszczędność form. Ogród nowoczesny ma służyć użytkownikom w praktyce, a nie być jedynie ozdobą posesji. Dlatego też duży nacisk kładzie się w nim na część rekreacyjną, w której można ustawiać ogrodowe meble, altanki, a także stworzyć niewielki plac zabaw dla dzieci. Podczas gdy ogrody klasyczne są pełne efektownych roślin, nowoczesne ogrody są po prostu pełne życia. To właśnie w nich domownicy i ich goście spędzają najwięcej czasu w sezonie letnim – na grillowaniu, leżakowaniu, aktywności fizycznej czy relaksowaniu się w hamaku.

Gdzie sprawdza się ogród nowoczesny?

Nowoczesne ogrody doskonale komponują się z równie nowoczesnymi bryłami budynków. Można je aranżować na przestrzeni o praktycznie każdej powierzchni. Jeśli jest wystarczająco miejsca, w ogrodzie można wybudować kort tenisowy, niewielkie boisko, a nawet basen. Oczywiście, trzeba jednak liczyć się z tym, że są to już poważne inwestycje, które wymagają sporych nakładów finansowych. Jednak efekt końcowy jest wart swojej ceny. Trzeba też pamiętać, że nowoczesny ogród musi klimatem pasować do całej posesji. Jeśli mamy efektownie zdobione ogrodzenie i dworek stylizowany na góralską chatkę czy barokowe domostwo, zdecydowanie ogród nowoczesny nie będzie dobrym pomysłem. Nowoczesne ogrody najlepiej sprawdzają się w dużych miastach, na osiedlach domów jednorodzinnych, a nawet w takich miejscach, jak szkoły, przedszkola czy inne obiekty użyteczności publicznej. Na terenach wiejskich lepiej jest natomiast zaaranżować przestrzeń wokół domu w taki sposób, by pasowała do lokalnego, wiejskiego, nieco sielskiego klimatu.

Minimalizm nie oznacza braku nakładów pracy

Nowoczesna aranżacja ogrodu pod wieloma względami jest analogiczna do nowoczesnego wystroju wnętrz. Na każdym kroku można zauważyć przede wszystkim podejście minimalistyczne. W ogrodzie znajdują się jedynie najważniejsze elementy, a zieleń dekoracyjna, która w innych aranżacjach spełnia kolosalną rolę, w ogrodzie nowoczesnym ma dosyć marginalne znaczenie. Zdarzają się nawet ogrody tak skrajnie minimalistyczne, że poza wielkim trawnikiem i żywopłotem wokół ogrodzenia nie ma w nich żadnej innej roślinności posianej czy zasadzonej ręką właścicieli.

Oczywiście, takie nieco leniwe podejście do aranżacji ogrodu nie oznacza, że nie wymaga on żadnych nakładów pracy. Wręcz przeciwnie – zachowanie minimalizmu w przypadku dosyć nieujarzmionej roślinności jest dosyć trudne. Co więcej, jeśli najważniejszym elementem ogrodu jest duży, rozłożysty trawnik, musi on się prezentować nienagannie. A to oznacza, że nie wystarczy zasiać trawę i czekać, aż się teren zazieleni. Trawnik wymaga przygotowania i spulchnienia gleby, prawidłowego nawożenia, regularnego podlewania oraz koszenia. Prace pielęgnacyjne nie należą więc do najłatwiejszych, a do tego trzeba je powtarzać dosyć często.

Jak wybrać zieleń do nowoczesnego ogrodu?

W nowoczesnym ogrodzie wszystkie elementy roślinności powinny być dopasowane do nieożywionych elementów, takich jak ściany budynku, ogrodzenie, czy elementy małej architektury ogrodowej. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim drzewa i krzewy iglaste oraz te odmiany liściaste, które zima pozostają zielone. Dobrym wyborem są też różnego rodzaju cyprysy, bukszpany, żywotniki i inne rośliny, które nie wymagają nieustannej pielęgnacji, a jednocześnie nadają przestrzeni efektowny wygląd. Świetnym pomysłem w nowoczesnym ogrodzie są też nietypowe rośliny o ciekawych kształtach czy fakturach, które idealnie wkomponują się w modernistyczne ukształtowanie przestrzeni czy w nowoczesne rzeźby, które często towarzyszą minimalistycznemu wystrojowi.

Meble w wersji minimalistycznej

W ogrodzie nowoczesnym minimalizm to także niewielki, bardzo proste meble, wykonane z rattanu czy technorattanu. Znajdują się one w części rekreacyjnej, najczęściej na tarasie lub w miejscach zacienionych. Na uwagę zasługują też inne elementy małej architektury, które – podobnie jak w przypadku innych ogrodów – wykonywane są z drewna, jednak zwykle jest to bardzo solidne i efektowne drewno egzotyczne, które dodaje przestrzeni klasy i elegancji. Z egzotycznego drewna często wykonywane jest też ogrodzenie nowoczesnych posesji. Choć takie drewno jest kilka razy droższe niż nasze rodzime gatunki, zdecydowanie efekt końcowy jest godny polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.