Ogród o charakterze leśnym

Nowoczesne trendy i powiew wielkiego świata można dziś spotkać nie tylko we wnętrzach, ale również w stylistyce i aranżacji ogrodu. Mogą ogrodowa zmienia się tak samo często, jak trendy wnętrzarskie. Podczas gdy jedni właściciele ogrodów dbają o to, by były to miejsca na wskroś nowoczesne, inni cenią sobie naturalne piękno i tworzenie miejsca, które będzie jak najbardziej zbliżone do natury. W ostatnim czasie jest coraz więcej miłośników ogrodów leśnych, które urzekają naturalnym pięknem przyrody i są doskonale wkomponowane w otaczającą roślinność.

Właściciele domów jednorodzinnych często narzekają na wysokie drzewa, które zasłaniają im okna, zacieniają wnętrza, utrudniają posadzenie roślinności wymagającej dużych ilości światła słonecznego. Jednak to, co dla jednych jest utrudnieniem i powodem do sięgnięcia po piłę, dla innych właścicieli domów jest stanem wręcz idealnym. Ogrody leśne to doskonałe rozwiązanie na tych działkach, na których istnieje już wiekowa roślinność. Wtedy całą dodatkową aranżację można wpisać w to, co już istnieje. Trudno natomiast jest założyć ogród leśny od podstaw na całkowicie pustej działce, na której nie ma nawet takiej roślinności, jak trawa czy niewielkie krzewy. Jeśli więc marzy nam się ogród przypominający wyglądem leśne ostępy, już na etapie szukania działki pod budowę domu powinniśmy pamiętać, by wybierać takie miejsca, gdzie zrealizowanie ogrodu jest możliwe.

Zadrzewiona działka właściwie wykorzystana

Aby stworzyć ogród leśny, który będzie ucieleśnieniem marzeń, przede wszystkim trzeba mieć odpowiednio zadrzewioną działkę. Kolejnym krokiem jest dobry i profesjonalny projekt. Można go zrobić samodzielnie, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta ogrodów, który umiejętnie połączy nasze marzenia z możliwościami terenu i istniejącej na nim roślinności. Jeśli działka znajduje się na skraju lasu, stworzenie ogrodu leśnego nie powinno powodować żadnych problemów. Jeśli natomiast marzy nam się ogród leśny z dala od lasu, trzeba tak wybierać roślinność i zaplanować nasadzenia, by do złudzenia przypominały naturalne leśne warunki. W takim ogrodzie nie sprawdzają się żadne elementy sztuczności, zarówno jeśli chodzi o roślinność, jak i o elementy ogrodowej architektury. Doskonale w ogrodzie leśnym sprawdzi się drewno, natomiast sztuczne materiały czy elementy wykonane z metalu są raczej niewskazane.

Zagospodarowanie dużych powierzchni

Ogrody leśne to propozycja przede wszystkich dla właścicieli dużych posesji z dużym areałem. W przypadku niewielkich przydomowych ogródków raczej nie należy porywać się na urządzanie leśnego ogrodu, gdyż tak mała przestrzeń nie pozwoli w pełni oddać nieco monumentalnego, leśnego klimatu. W ogrodach leśnych bardzo często dominują rośliny iglaste, które mogą nieco zakwaszać glebę. Jednak nie powinno to być problemem. Wystarczy dobierać do nich takie elementy roślinności, które również dobrze czują się w środowisku kwasowym. Pewnym problemem może być w ogrodzie leśnym konieczność usuwania samosiejek różnych drzew i krzewów, jednak to również nie powinno być pracochłonne.

Dobre podłoże przyspiesza aklimatyzację roślin

W ogrodzie typu leśnego na pierwszy plan wysuwają się drzewa, krzewy oraz niewielkie byliny, które tworzą leśne runo. Warto więc pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby. Podłoże ma w tym wypadku zupełnie inne potrzeby niż ogród, w którym znajdować się mają rośliny uprawne czy ozdobne klomby pełne wielokolorowych kwiatów. Stanowisko na ogród leśny powinno być przede wszystkim dobrze przekopane, pozbawione chwastów oraz nawożone właściwymi składnikami mineralnymi, dzięki czemu posadzona roślinność od samego początku będzie miała idealne warunki do dalszego rozwoju. Zanim jednak zajmiemy się sadzeniem roślin, należy wykonać prace budowlane związane z małą architekturą ogrodową i ciągami komunikacyjnymi. Na wstępie trzeba wykonać ścieżki, paleniska, a także ogrodzenie. W leśnym ogrodzie najlepiej sprawdzi się drewniana palisada lub płot wykonany z desek, który idealnie wpisze się w krajobraz, tworząc jednolitą całość z naturalną roślinnością.

Rośliny, które lubią cień

W odróżnieniu od wielu innych ogrodów, leśne ogrody są pełne cienia, który z jednej strony tworzy wyjątkowy klimat i daje orzeźwienie w letnie dni, a z drugiej – nie pozwoli na pełne rozwinięcie się światłolubnej roślinności. Zakładając ogród leśny warto więc wybierać rośliny cieniolubne, które doskonale czują się pod koronami drzew czy wśród wysokich krzewów. Duże, kolorowe kwiaty, które lubią słońce, raczej nie sprawdzą się w ogrodzie leśnym. Ale jest to nawet zaletą – w takim typie ogrodu najlepiej wyglądają te rośliny, nawet te ozdobne, które przypominają naturalną, leśną roślinność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *