Meble ogrodowe z palet

Meble ogrodowe rządzą się nieco innymi prawami niż meble wewnątrz budynku. Ich stylistyka i wygląd powinny być wkomponowane w istniejącą roślinność. Co więcej, meble w ogrodzie musza być tez trwałe, wytrzymałe oraz odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Wszystkie te warunki spełniają meble ogrodowe z palet, które można spotkać w ogrodach, na działkach, a nawet na tarasach czy większych balkonach. Dają one praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, dzięki czemu każdy może stworzyć swoje wymarzone meble.

Planując aranżację ogrodu należy bardzo dokładnie rozplanować nie tylko roślinność, ale również meble i inne elementy małej ogrodowej architektury. Meble w ogrodzie musza być zdecydowanie lżejsze niż ich domowe odpowiedniki. Świetnie sprawdzają się wszelkie ażurowe konstrukcje, które doskonale pasują do roślinności i można je łatwo wpisać w teren zielony. Nic więc dziwnego, że bardzo popularne do ogrodów są meble drewniane, a także wykonane z rattanu, technorattanu, wikliny czy tworzyw sztucznych. W ostatnim czasie coraz popularniejszym i często wykorzystywanym materiałem do wykonania mebli ogrodowych są zwykłe drewniane palety, na które jeszcze do niedawna nikt nie zwracał uwagi. Okazuje się jednak, że z palet można wyczarowywać prawdziwe dzieła sztuki meblarskiej, które dają niespotykany efekt aranżacyjny i można je bez problemu wykorzystać jako meble ogrodowe.

Nie kupuj, wykonaj samodzielnie z palet

Meble z palet ogrodowych to doskonała alternatywa dla gotowych, sklepowych produktów. Palety są niedrogie, czasem można znaleźć też oferty oddania ich za darmo. Dzięki temu koszt wykonania mebli ogrodowych będzie znikomy. Co więcej, meble z palet to zupełnie nowa jakość i oryginalność, jakiej nie znajdziemy w sklepach. Designerskie, niepowtarzalne konstrukcje z palet sprawiają, że każdy ogród świetnie się prezentuje, a jednocześnie ma miejsce do relaksu, wypoczynku oraz spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Aby wykonać meble z palet nie trzeba mieć wielkich umiejętności stolarskich, wystarczy ogólna koncepcja oraz podstawowe narzędzia, aby w krótkim czasie ze zwykłych palet wyczarować meble, które będą zachwycały domowników i ich gości.

Solidne, trwałe i wytrzymałe na lata

Palety ogrodowe mogą mieć różne wymiary, w zależności od tego, w jakim celu zostały wykonane. Oryginalne europalety najczęściej mają standardowe wymiary, są też dodatkowo impregnowane oraz poddawane specjalnej obróbce termicznej. Te zabiegi mają je chronić przed owadami, wilgocią oraz negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Skoro palety doskonale radzą sobie stojąc na mrozie, w śniegu czy w strugach deszczu, wydają się doskonałym materiałem na meble ogrodowe, które również często są narażone na niszczące działanie wody deszczowej. Wykonanie takich mebli jest nieskomplikowane i tanie, nawet jeśli ulegną zniszczeniu, nie trzeba się obawiać o żadne straty. W krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie środków można bez problemu wykonać kolejne meble z palet.

Jakie meble można zrobić z palet?

Z palety drewnianych najczęściej robione są blaty służące jako stoły, siedziska z oparciami, które pełnią funkcję krzeseł, foteli czy wygodnych kanap. Jeśli dodatkowo na paletę narzucimy koce czy poduszki, uzyskamy bardzo klimatyczny wystrój ogrodowy, który w razie problemów i zbliżającego się deszczu mona szybko i sprawnie zwinąć. Mając meble w palet nie trzeba obawiać wody deszczowej i jej niszczącego działania. Zupełnie inaczej jest w przypadku tradycyjnych mebli, które trzeba pilnować, aby nie zmokły, nie były poddane działaniu wilgoci i narażone na palące słońce.

Meble z palet można pomalować na dowolny kolor

Jeśli planujemy wykonanie mebli z palet, warto najpierw choć z grubsza je zaprojektować i sprawdzić, czy w naszym ogrodzie znajdzie się dla nich miejsce. Dopiero wtedy można ruszyć z pracami. Na samym początku wszystkie palety, które wykorzystamy do wykonania mebli musimy dobrze oheblować. Są one bowiem wykonane z drewna nieheblowanego, które ma sporo drzazg i może być uciążliwe podczas codziennego użytkowania. Poszczególne elementy palet można ze sobą połączyć za pomocą gwoździ lub wkrętów, po wcześniejszym ustaleniu, który kształt jest dla nas najbardziej pożądany. Kolejnym krokiem jest pomalowanie mebli z palet. T doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu nowe meble ogrodowe będą wyróżniać się wśród zieleni, a jednocześnie będą dodatkowo wzmocnione przed działaniem chłodu, mrozu czy wody deszczowej. Warto do malowania mebli z palet wybierać takie farby, które są przeznaczone do zewnętrznych elementów budynków i zapewniają ochronę przed zniszczeniem, uszkodzeniem czy wnikaniem wilgoci.

Nowoczesne, lekkie i ażurowe meble wykonane z palet doskonale podkreślą charakter i stylistykę każdego ogrodu. Nie zajmują one wiele miejsca, można je więc wykorzystać zarówno na niewielkich działkach, jak i dużych posesjach. Za każdym razem wyglądają doskonale, przyciągają spojrzenia i tworzą wyjątkową, ogrodową strefę relaksu, którą można dodatkowo rozbudować o odpowiednie oświetlenie, miejsce na grilla oraz inne elementy udanego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *