Koszenie i pielęgnacja trawnika

Efektowny, zielony trawnik cieszy oczy, jest miejscem rekreacji i wypoczynku, a także stanowi bardzo dobre tło dla innej roślinności. Aby jednak prezentował się doskonale, nie wystarczy jedynie zasiać trawy i pozostawić całej reszty pogodzie. Właściciele trawników muszą zadbać o ich regularne koszenie, podlewanie oraz nawożenie.

Trawnik jest jedną z najważniejszych wizytówek każdej posesji. To właśnie on jako pierwszy rzuca się w oczy osobom, które wchodzą przez furtkę. Warto więc zadbać o to, by świetnie się prezentował. Pielęgnacja trawnika trwa praktycznie przez cały rok. Poszczególne zabiegi warto wykonywać zgodnie z ich terminami, aby nie zaburzyć wzrostu i rozwoju roślinności wchodzącej w skład trawnika.

Regularne koszenie poprawia wygląd trawnika

Do pielęgnacji trawnika, wbrew pozorom, nie potrzeba wiele czasu czy używania skomplikowanych urządzeń. Najbardziej podstawowe dbanie o trawnik polega przede wszystkim na trzech czynnościach – koszeniu, nawadnianiu oraz nawożeniu. Koszenie trawnika powinno być wykonywane regularnie, gdyż zbyt wysoka trawa kiepsko się prezentuje, a chodzenie po niej sprawia, że źdźbła się łamią i tracą na wyglądzie. Jedną z najważniejszych czynności jest pierwsze koszenie trawnika, które należy przeprowadzić wtedy, gdy źdźbła mają wysokość maksymalnie 10 centymetrów.

Przy pierwszym koszeniu należy skracać źdźbła jedynie o 1-1,5 centymetra. Przy kilku kolejnych koszeniach również nie należy ścinać trawy mocniej. Dopiero przy czwartym lub piątym koszeniu można skrócić trawnik, do takiej wysokości, jaka nam najbardziej pasuje. Najczęściej trawniki mają wysokość około 4-6 centymetrów. Warto przy tym pamiętać, że gdy panują wysokie upały, trawa powinna być nieco wyższa. Jeśli będzie na nią działało zbyt palące słońce, zbyt niski trawnik spowoduje, że źdźbła będą się palić i niszczyć pod wpływem promieni słonecznych.

Kosić należy kosiarką o bardzo dobrze naostrzonych ostrzach. Jeśli będą one zbyt tępe, zniszczą one trawnik jeszcze zanim osiągnie on swój docelowy wygląd. Warto więc zadbać o dobrą kosiarkę i zainwestować w sprzęt dobrej jakości, który będzie nam bezproblemowo służył przez długi czas i wiele sezonów ogrodowych prac.

Odpowiednie nawożenie

Aby trawnik doskonale się rozwijał i cieszył oczy, potrzebne jest również właściwe nawożenie. Odpowiednia dawka substancji odżywczych zapewnia roślin dostęp do niezbędnych mikroelementów, gwarantuje też prawidłowy wzrost i rozkrzewienie roślin. Jeśli trawnik jest nowy, nawożenie warto przeprowadzić jesienią. Trzeba do tego celu wybrać specjalny preparat do jesiennego nawożenia, który jest ubogi w azot, natomiast bogaty w fosfor. Dzięki temu w sezonie zimowym gleba odpowiednio się przygotuje, aby być wiosennym wsparciem dla rozwoju trawnika. Co więcej, dzięki nawożeniu rośliny lepiej przetrwają zimę, a wiosną szybciej i sprawnej rozpoczną kolejną wegetację.

W przypadku starszych trawników nawozimy je dwukrotnie – wiosną, gdy ziemia wyschnie po zimowych roztopach i pod koniec lata. Bardzo ważne jest równomierne rozsiewanie nawozu na trawniku, co zapewni odpowiedni wygląd całego terenu zielonego. Jeśli w jednym miejscu nawozu będzie więcej, a w innym mniej, będzie to skutkowało nierównomiernym wyglądem trawnika – w jednych miejscach będą jaśniejsze plamy zieleni, w innych ciemniejsze. Trawa będzie również rosła z różną intensywnością, co zdecydowanie utrudni pielęgnację i podejmowanie decyzji o terminie koszenia. Przy zakupie nawozów warto wybierać przede wszystkim wyspecjalizowane produkty, które przeznaczone są do uprawy trawników i indywidualnych potrzeb konkretnej roślinności. Nawozy uniwersalne w takich miejscach nie do końca się sprawdzają.

Nawadnianie poprawi wygląd trawnika

Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji trawników jest ich właściwe nawodnienie. Niestety, w tej kwestii raczej trudno liczyć wyłącznie na pogodę, która jest dosyć kapryśna i czasami przez kilka tygodni nie ma opadów deszczu. Trawnik potrzebuje regularnego dopływu wody, którą najlepiej dostarczać za pomocą nowoczesnych systemów nawadniających. Wiele osób nadal podlewa trawniki na własną rękę konewkami czy wężami ogrodowymi, jednak w przypadku dużych powierzchni jest to zarówno czasochłonne, jak i niebyt ekonomiczne. Jeśli już chcemy podlewać trawnik za pomocą węża ogrodowego, warto wyposażyć go w specjalną końcówkę, które zmniejsza i rozprasza krople wody. Dzięki temu będzie ona łatwiej przyswajana przez roślinność. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zraszacza, który będzie dbał o to, by trawnik był regularnie nawadniany.

Wybór systemów nawadniających jest obecnie całkiem spory, dzięki czemu bez problemu można znaleźć takie urządzenia, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych ogrodów. Przed zakupem systemu nawadniającego warto rozrysować sobie ogród i zaznaczyć te miejsca, które będą miały zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Dzięki temu łatwiej będzie można zainstalować zraszacze w tych miejscach, gdzie będą one najbardziej potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *