Kalendarz prac w ogrodzie

Aby nasz ogród doskonale się prezentował, cieszył oczy, dawał mnóstwo warzyw, owoców oraz przyjemności z przebywania na łonie natury, trzeba włożyć w niego sporo pracy. Zaniedbane ogrody, które są pozostawione przez właścicieli samym sobie, kiepsko się prezentują, a po latach trzeba włożyć o wiele więcej pracy i wysiłku, aby przywrócić im dobry wygląd.

Prace w ogrodzie są cykliczne i powtarzane co roku. Warto więc ułożyć i zaplanować sobie kalendarza prac ogrodowych, które musimy regularnie wykonywać, aby nasz ogród świetnie się prezentował i był prawdziwą strefą relaksu i wypoczynku. Najwięcej pracy muszą, oczywiście, włożyć osoby, które dopiero ogród zakładają lub przywracają stary ogród do życia. W późniejszych latach można jednak w pewien sposób odcinać kupony od tego wysiłku. Wiele raz wykonanych prac wymaga później jedynie poprawki czy drobnego sprzątania. O czym należy pamiętać, planując rok w ogrodzie?

Gdy ogród jeszcze śpi, właściciel już myśli

Na początku zimowym, gdy ogród jest jeszcze w fazie zimowego snu, nie musimy wykonywać w nim żadnych prac. Ten wolny czas warto wykorzystać na dokładne zaplanowanie działań wiosennych, oglądanie katalogów producentów roślin i sprzętu, a także na ewentualne zakupy. Już po świątecznym szale, na początku roku na sklepowych półkach pojawiają się bowiem ekspozycje ogrodnicze, można więc uzupełnić ogrodowe potrzeby. Także w styczniu i lutym, gdy pogoda sprzyja, można wykonać przycinanie niektórych krzewów, ale tylko tych mocnych, które dobrze znoszą zimę bzu, leszczyny, forsycji czy porzeczek. Nie należy jednak zbyt mocno przycinać krzewów i drzewek owocowych, gdyż w ten sposób mocno przesuniemy w czasie termin owocowania w danym roku. Pod koniec lutego i na początku marca można już też wykonać cięcia żywopłotów oraz krzewów, które na zimę zrzucają liście.

Wysiewa nasion – najpierw pod dachem

W marcu i kwietniu można już pomyśleć na wysiewanie nasion roślin, które chcemy w danym roku mieć w ogrodzie. Robi się to w doniczkach umieszczonych pod dachem, dopiero później, gdy rośliny wykiełkują, można sadzonki przenieść w odpowiednie miejsce ogrodu. Bezpośrednio do gleby można natomiast sadzić krzewy, to jest także dobry czas na przesadzanie roślin zimozielonych. Z bardziej wrażliwymi roślinami warto jednak nieco poczekać. W marcu i kwietniu dosyć często zdarzają się jeszcze nocne przymrozki, które mogą zniszczyć wrażliwe systemy korzeniowe tych roślin. W tym czasie warto również przeprowadzić wertykulację trawnika, czyli spulchnienie gleby w celu dostarczenia jej odpowiedniej ilości powietrza. Ziemia po zimie jest bowiem dosyć zbita, co powoduje, że zasiana trawa nie będzie w niej kiełkowała równomiernie i prawidłowo. Gdy dostarczymy trawnikowi powietrza, a następnie odpowiednio nawieziemy, gleba będzie odpowiednio przygotowana do wysiewu nasion mieszanki traw. Pierwsze koszenie trawnika wykonujemy również w kwietniu, pamiętając, by zachować nieco większą wysokość niż w późniejszych miesiącach. Koniec kwietnia jest też dobrym czasem na wysiewanie wielu jednorocznych kwiatów, a także nasion warzyw.

Wiosenna i letnia pielęgnacja

Wiosną i latem trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu zbyt długich pędów krzewów, a także pielęgnowaniu trawnika, który wymaga systematycznego koszenia. W przypadku innych roślin konieczne jest usuwanie chwastów, aby zapewnić roślinom podstawowym odpowiednią dawkę wody i składników mineralnych w glebie. To także czas na zwalczanie wielu ogrodowych szkodników, które lubią pojawiać się na rozwijających się roślinach. Szczególnie uciążliwe bywają mszyce oraz szkodniki drzewek owocowych. Warto zaplanować ich zwalczanie na długo przed tym, zanim faktycznie pojawią się w ogrodzie.

Późne lato i wczesna jesień to przede wszystkim radość z wykonanych wiosną prac ogrodowych. Kwiaty ozdobne rozkwitają w pełni, można również zbierać wczesne owoce. Prace w ogrodzie nie są w tym czasie zbyt intensywne i polegają przede wszystkim na pielęgnacji, regularnym podlewaniu, jeśli pogoda nie sprzyja i nie ma deszczu. Kolejne poważniejsze prace czekają nas dopiero jesienią, gdy kwiaty przekwitną, a warzywa i owoce trafią do spiżarni i piwnicy.

Jesienne przygotowanie do zimy

W sezonie jesiennym od września do listopada w ogrodzie należy powoli przygotowywać się do zimowego uśpienia roślin. To czas grabienia trawnika, koszenia, zadbania o ochronę drzew i krzewów owocowych, a także nawożenie gleby, która w sezonie straciła sporo składników mineralnych. Rodzaj i zakres prac ogrodowych nie jest stały i w dużym stopniu zależy od powierzchni naszego ogrodu, funkcji, jaką on pełni oraz od znajdującej się w nim roślinności. Im bardziej efektowny i przyciągający spojrzenia ogród, tym więcej pracy należy w niego włożyć. Warto o tym pamiętać już w momencie jego zakładania. Wiele osób marzy o efektownej i pełnej zieleni oazie spokoju, jednak często nie zdaje sobie sprawy, że ogród wymaga sporego wysiłku i regularnej pracy. Dopiero ona przynosi pożądane efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.