Jak tanio zrobić ogród zimowy?

Ogród zimowy to doskonałe rozwiązanie w budynkach jednorodzinnych, w których jest sporo miejsca do zorganizowania miejsca na roślinność. Dzięki odpowiedniemu zadaszeniu i mocnej konstrukcji ogród zimowy jest doskonałym miejscem, w którym można spędzać czas, relaksować się i cieszyć zielenią w środku zimy, gdy za oknem panuje chłód i mróz.

Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne, gdyż dodają atrakcyjności posesji i sprawiają, że rośnie także jej wartość. Ale nie tylko kwestie ekonomiczne kierują osobami, które decydują się na wykonanie ogrodu zimowego. Dużym atutem jest bowiem możliwość stworzenia przestrzeni relaksu, którą można zagospodarować podzielić na kilka stref w podobny sposób, jak ma to miejsce w tradycyjnym ogrodzie. Jeśli planujemy wykonanie ogrodu zimowego, należy zaprojektować go już na etapie projektowania całego budynku. Wbrew temu, co sądzą niektórzy inwestorzy, odbudowanie balkonu czy tarasu szklanymi ścianami nie powoduje powstania ogrodu zimowego, a dosyć prowizorycznej konstrukcji. Ogrody zimowe mają ściany, których zadaniem jest ochrona wnętrza przed zimnem, wiatrem, deszczem czy śniegiem. Musza więc być one solidne pod względem konstrukcyjnym, gdyż są narażone na dosyć spore obciążenia.

Relaks i wypoczynek pod kloszem

Ogród zimowy pod wieloma względami można porównać do ogrodu umieszczonego pod szczelnym szklanym kloszem. Ma on sporo funkcji, ale jednocześnie potrzebuje też prawidłowej wentylacji oraz cienia. Wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem ogrodu a środowiskiem zewnętrznym jest ogromnie ważna szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę komfort naszych roślin oraz użytkowników, którzy będą przebywali w takim wnętrzu. Co więcej, dzięki wentylacji można obniżyć temperaturę wewnątrz szklanego pomieszczenia – a ta może być bardzo wysoka. Jeśli dzień jest wyjątkowo słoneczny, pod kloszem może być nawet 50 stopni Celsjusza. Taka temperatura zdecydowanie nie sprzyja ani roślinom, ani ludziom, warto więc dzięki sprawnej wentylacji nieco ją wyregulować.

Ogród całoroczny wymaga sporych nakładów

Budowa ogrodu zimowego z pewnością jest sporą inwestycją, która kosztuje zdecydowanie więcej niż wykonanie ogrodu na świeżym powietrzu. Jeśli jednak chcemy cieszyć się efektowną roślinnością, warto ponieść te koszty. Pod wieloma względami można szukać oszczędności, dzięki czemu koszty wykonania ogrodu będą sporo niższe. Tanim kosztem można dobracć przede wszystkim rośliny czy meble, które zostaną ustawione we wnętrzu, a także chociażby oświetlenie ogrodu zimowego. Dzięki dobrze dobranym źródłom światła będzie można spędzać czas w pomieszczeniu nawet po zmroku. Nigdy nie należy natomiast szukać oszczędności na wykonawstwie czy na materiałach konstrukcyjnych, gdyż jest to prosta droga do poważnych problemów z użytkowaniem takiego ogrodu.

Całoroczny czy tylko na sezon letni?

Osoby, które decydują się na wykonanie ogrodu zimowego, już na początku stają przed wyborem – czy chcą korzystać z niego przez cały rok, czy jedynie w sezonie letnim? Ta pierwsza opcja jest droższa, gdyż wymaga zainstalowania odpowiednich systemów ogrzewania, które podnoszą koszt całej inwestycji. Ale, warto wspomnieć, że takie rozwiązanie ma swoje plusy. Całoroczny ogród zimowy może ograniczyć koszty ogrzewania innych pomieszczeń. Gdy zimą w ciągu słonecznego dnia ogród pod kloszem się nagrzeje, można zostawić otwarte drzwi pomiędzy nim a pomieszczeniami mieszkalnymi, dzięki czemu ciepło z wnętrza ogrodu będzie rozchodziło się po wnętrzach. Można wtedy zmniejszyć ogrzewanie i zaoszczędzić na materiałach grzewczych.

Jeśli ogród ma być całoroczny, trzeba liczyć się z tym, że wymaga on odpowiedniej izolacji termicznej. Trzeba więc zaplanować wszystkie etapy jego wykonania, dobór materiałów oraz dbanie o wykonanie wszystkich niezbędnych elementów – od fundamentów, przez konstrukcję z ciepłych profili aluminiowych i wypełnienie z szyb o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. W ogrodzie całorocznym musi być również sprawny system ogrzewania, dzięki czemu będzie można w nim spędzać czas zimą.

Tańsza, bo nieogrzewana wersja ogrodu zimowego

Mniejszą inwestycją pod względem wydatków jest stworzenie ogrodu zimowego w wersji nieocieplonej, w której ściany wykonuje się z pojedynczych szyb lub z przezroczystego poliwęglanu. Taki ogród latem jest doskonały miejscem wypoczynku, zima jednak służy przede wszystkim roślinom. Taki ogród można też wykonać już wtedy, gdy budynek jest już wykonany, a nawet po wielu latach od budowy domu. Lekka konstrukcja szklanych ścian pozwala na zabudowanie nimi tarasów czy balkonów, dzięki czemu nie obciążają one dodatkowo budynku. Osoby, którym marzy się otoczenie roślinności w środku zimy, a jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na całoroczny ogród zimowy, w którym będzie ciepło i przytulnie, mogą zdecydować się na taki sezonowy ogród pod szkłem. Na pewno będzie przyciągał spojrzenia, a jednocześnie będzie prawdziwą gratka dla wielbicieli ogrodnictwa, którzy w sezonie zimowym nie maja zbyt wiele pracy w tradycyjnym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.