Jak przygotować trawnik do zimy?

Aby trawnik doskonale się prezentował, cieszył oczy i był prawdziwą wizytówką naszej posesji i tłem dla innej roślinności, trzeba o niego dbać praktycznie przez cały rok. Przerwę można sobie zrobić jedynie w sezonie zimowym, gdy zamiera wegetacja roślin i w uśpieniu czekają one na pierwsze wiosenne promienie słoneczne. Jeśli trawnik jedynie wysiejemy , a następnie zostawimy go samemu sobie, już po pierwszym sezonie będzie on się prezentował wyjątkowo kiepsko.

W dbaniu o trawnik istotne są wszystkie prace, jakie prowadzimy na przestrzeni roku od wiosny do jesieni. Jeśli o czymś zapomnimy lub coś zaniedbamy, automatycznie kondycja trawy pogorszy się, a efekt wizualny będzie pozostawiał wiele do życzenia. Pamiętajmy o tym szczególnie jesienią, gdy trawnik trzeba we właściwy sposób przygotować do zimowego odpoczynku. Wielu właścicieli ogrodów i działek skupia się jesienią na odpowiednim zabezpieczeniu kwiatów czy drzew i krzewów owocowych, zapominając zupełnie o tym, że trawnik również ma swoje potrzeby.

Jesienne nawożenie ma ogromne znaczenie

Jedną z najważniejszych jesiennych kwestii jest wykonanie ostatniego nawożenia, który zaopatrzy glebę we właściwe składniki mineralne, potrzebne trawę do odpowiedniego wzrostu. Jesienny nawóz nieco się różni od tego, który stosujemy na wiosnę. Jest on bardzo bogaty w potas, natomiast ubogi w azot. Rośliny nie potrzebują bowiem w tym czasie składników niezbędnych do intensywnego wzrostu, a tych mikroelementów, które je wzmocnią i pozwolą w dobrym stanie przetrwać całą zimę wraz z intensywnymi przymrozkami. Jesienne nawozy wzmacniają rośliny, dodają im elastyczności, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie w sezonie zimowym, gdy roślina jest w uśpieniu. Co więcej, dobre jesienne nawożenie sprawia, że na wiosnę rośliny szybciej zaczynają wegetację. Nawożenie trawnika najlepiej jest wykonać najpóźniej w pierwszej połowie października. Zanim do niego przystąpimy, dobrze jest ocenić stan trawnika i na tej podstawie dobrać dawkę nawozu. Najlepiej stosować nieco mniejsze dawki niż te, które podaje producent na opakowaniu. Mniej szkód wyrządzi bowiem trochę mniejsza ilość nawozu niż sytuacja, w której gleba będzie nawożona zbyt intensywnie.

Ostatnie koszenie – najlepiej w listopadzie

W miesiącach jesiennych trzeba pamiętać o regularnym koszeniu trawnika, które ma wpływ na to, jak prezentuje się cały teren zielony. Koszenie wykonujmy przy użyciu mocno naostrzonej kosiarki z dobrymi i sprawnymi ostrzami. Zbyt tępe narzędzia mogą bowiem niszczyć nie tylko trawę, ale również glebę. Koszenie jesienne należy wykonywać na nieco wyższą wysokość niż koszenie wiosenne czy letnie. Trawa rośnie już bowiem dużo wolniej, a nie może na sezon zimowy być nadmiernie przycięta. Niska trawa, która wejdzie w sezon zimowego uśpienia, o wiele gorzej zniesie przymrozki niż trawa kilka centymetrów wyższa. Ostatnie koszenie trawnika należy wykonać w listopadzie, gdy powoli cały ogród zamiera i przygotowuje się do zimowego snu. Koszenie jest o tyle ważne, że jeśli go nie dopilnujemy, kępy przerośniętej trawy mogą doprowadzić do powstawania tak zwanej pleśni śniegowej, która mocno osłabia rośliny i powoduje rozprzestrzenianie się czynników chorobotwórczych także w inne partie ogrodu. W czasie ostatniego koszenia dobrze jest również pomyśleć o zabezpieczeniu ogrodu przed kretami – o tej porze zaczynają one bowiem szukać bezpiecznych schronień na zimę.

Grabienie i usuwanie liści

Właściciele trawników na otwartej przestrzeni z dala od koron drzew i krzewów nie mają zbyt dużego problemu, jeśli chodzi o jesienne liście zalegające na powierzchni trawnika. Niestety, w większości przypadków nie jest tak łatwo – trawniki znajdują się w ogrodach w otoczeniu drzew i krzewów. Na trawie znajduje się więc sporo liści, a także w wielu przypadkach opadłych owoców. To wszystko trzeba bardzo dokładnie zagrabić i oczyścić trawnik ze wszystkiego, co w późniejszym czasie może być dla niego szkodliwe. Jeśli pozostawimy na zimę niezagrabione liście czy resztki owoców, mogą być one bardzo dobrym siedliskiem do rozwoju chorób grzybowych, które mocno zniszczą trawnik przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Grabienie trawnika najlepiej jest wykonać dopiero w momencie, gdy wszystkie liście opadną z drzew. W przeciwnym razie będzie bowiem trzeba zabieg powtarzać.

Zima nie spaceruj po śniegu

W grudniu w wielu regionach kraju pada już pierwszy śnieg, a trawnik pokrywa gruba warstwa puchu. W tym czasie nie należy jednak chodzić po trawie, nawet jeśli jest przykryta śniegiem. Jest ona bowiem zimą o wiele bardziej narażona na uszkodzenia i zniszczenia. Nie należy również podczas odśnieżania przerzucać stert śniegu na trawnik. Sól drogowa, jaka jest wykorzystywana do posypywania ulic i chodników jest bowiem wyjątkowo szkodliwa dla roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *