Granica działki a ogrodzenie

Ogrodzenie działki łączy w sobie funkcję estetyczną z zapewnieniem bezpieczeństwa mienia znajdującego się na działce. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad kwestiami aranżacyjnymi i dobierać odpowiednie ogrodzenie do posesji, warto na chwilę zatrzymać się przy przepisach prawnych. A te regulują między innymi wysokość ogrodzenia oraz jego maksymalną odległość od granicy działki.

Budowa ogrodzenia jest jednym z elementów procesu budowlanego na działce i nie można go pomijać lub zostawiać na później. Wielu inwestorów, którzy budują domy czy obiekty biurowe stawia tymczasowe ogrodzenia, które są o wiele tańsze, ale co za tym idzie – także mało funkcjonalne lub niezbyt estetyczne. Bardzo często z braku środków lub czasu na wykonanie nowego, solidnego ogrodzenia, te prowizoryczne elementy pozostają na działce na długo. Niestety, nie dodają one posesji uroku, a przy tym nie zawsze w stu procentach chronią przed wejściem osób niepowołanych. Gdy planujemy budowę ogrodzenia, zawsze pamiętajmy, ze jest ono też w pewnym stopniu wizytówką posesji, pierwszym elementem, jaki widzą osoby z zewnątrz, przychodzące z ulicy. Zadbajmy o to, by było ono stylowe, funkcjonalne, solidnie wykonane z dobrej jakości materiałów oraz przez fachowców.

Wszystkie elementy w granicy działki

Aby ogrodzenie było zgodne z przepisami, warto zapoznać się z tym, co na temat ogrodzenia mówi prawo budowlane. A w nim znajdziemy między innymi zapis, że ogrodzenie powinno znajdować się w granicach działki i żaden z jego elementów nie może wystawać poza jego obrys. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim ci inwestorzy, którzy stawiają rozbudowane, mocno dekoracyjne ogrodzenia pełne elementów ozdobnych, które dosyć łatwo umieścić poza granicami działki. Ogrodzenie nie powinno także przekraczać linii, która rozgranicza ulicę. Dobra praktyką przed postawieniem ogrodzenia jest zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego na danym terenie i sprawdzenie, co planują drogowcy czy zarządcy na najbliższe lata. Może się bowiem okazać, że w najbliższym czasie planowane jest poszerzenie ulicy czy drogi. Wtedy trzeba będzie przesunąć ogrodzenie w głąb działki.

Ogrodzenie a działka sąsiada

W tej kwestii bardzo często pojawiają się spory, szczególnie pomiędzy osobami, które nie potrafią się dogadać i zaciekle walczą o każdy milimetr swojej posesji. Według przepisów ogrodzenie pomiędzy dwiema działkami powinno być postawione dokładnie na osi tej granicy. Niepisana zasada mówi, że połowa szerokości powinna znajdować się po jednej stronie granicy, a druga połowa – po drugiej. Niestety, w tej kwestii wiele zależy od tego, w jaki sposób współpracują ze sobą właściciele sąsiadujących ze sobą działek. Dobrą praktyką jest wspólne wybranie ogrodzenia, które będzie odpowiadało obu stronom, a także podział kosztów budowy po połowie. W rzeczywistości jednak bywa różnie, a nie ma żadnych podstaw prawnych, które nakazywałyby podział kosztów podczas stawiania ogrodzenia. Jeśli więc mamy konfliktowego sąsiada i przeczuwamy, że mogą być problemy z ogrodzeniem lub jego późniejszą naprawą, lepiej jest postawić je w granicach własnej działki. Dzięki temu unikniemy ewentualnych sporów o naruszenie granic, które zwykle trafiają na drogę sądową i ciągną się latami.

Dozwolona wysokość ogrodzenia

Planując wykonanie ogrodzenia warto również pamiętać, że przepisy określają jego wysokość. Budowa ogrodzenia do wysokości 2,2 metra jest dosyć prosta i nie wymaga spełniania formalności – nie potrzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jeśli jednak chcemy, aby ogrodzenie było zdecydowanie wyższe, konieczne będzie już złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami. Wyższe ogrodzenie automatycznie zapewnia więcej prywatności i bezpieczeństwa, ale pociąga za sobą konieczność załatwienia dosyć uciążliwych formalności.

Materiały do wyboru

W kwestii budowy ogrodzenia przepisy budowlane nie wspominają natomiast o tym, z jakich materiałów powinno być ono zbudowane. Pod tym względem inwestorzy mają więc pełną dowolność. Ogrodzenia mogą być wykonane między innymi z drewna w różnej postaci, metalu, tworzyw sztucznych, elementów betonowych czy prefabrykatów, które wystarczy zamontować na miejscu docelowym. Wybór ogrodzenia powinien być podyktowany kwestiami estetycznymi i praktycznymi. Przede wszystkim, powinno być ono pod względem stylistycznym i wizualnym dopasowane do posesji. Jeśli budynek wykonany jest w klasycznym stylu, zadbajmy o to, by ogrodzenie było uzupełnieniem tej stylistyki. Nowoczesne czy modernistyczne budownictwo pozwala natomiast nieco zaszaleć w kwestii budowy ogrodzenia. Bez względu na stylistykę, pamiętajmy o najważniejszych elementach, takich jak bramy wjazdowe, które powinny być funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Solidnie wykonane, stabilne, eleganckie i funkcjonalne ogrodzenie będzie przyciągało spojrzenia, a jednocześnie zadba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników posesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.