Domek letniskowy bez pozwolenia

Osoby, które inwestują w działki w atrakcyjnych lokalizacjach, często nie planują stawiać na nich całorocznych domów mieszkalnych. Wiele działek wykorzystujemy jedynie w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Wtedy zamiast domu wybieramy domek letniskowy, który do wypoczynku nadaje się wręcz idealnie. Aby postawić taki domek, nie potrzeba meć żadnego pozwolenia na budowę, można więc zminimalizować konieczność spełniania wielu formalności.

Domek letniskowy to doskonała forma wypoczynku, szczególnie dla osób, które żyją i mieszkają w bloku w dużym mieście. Jest odskocznią od zgiełku i ulicznego hałasu, daje możliwość przebywania na łonie natury, a jednocześnie jest dosyć wygodny i funkcjonalny, dzięki czemu można w nim bezproblemowo mieszkać w sezonie letnim. Co więcej, budowa domku letniskowego nie jest tak skomplikowana, jak domu całorocznego. Można go więc postawić o wiele szybciej, dużo niższym kosztem, a jednocześnie bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Bez pozwolenia dla małych, parterowych obiektów

Budowa domku letniskowego nie wymaga pozwolenia, jednak trzeba spełnić co najmniej kilka warunków. Aby móc swobodnie wybudować obiekt na własnej działce, należy dopilnować kilku kwestii formalnych. Domek letniskowy musi być przede wszystkim wolno stojący oraz parterowy. Jego maksymalna powierzchnia zabudowy to 35 metrów kwadratowych. Kolejny warunek mówi, że takich domków może być nie więcej niż jeden na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki. Warto więc bardzo dokładnie projektować obiekty letniskowe, aby być w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Bez pozwolenia możemy więc wybudować naprawdę niewielkie domki. Obejść się smakiem musza także osoby, którym marzy się choćby niewielkie poddasze użytkowe.

Zgłoszenie zamiast pozwolenia

Każdy projekt, który nie spełnia powyższych przepisów będzie musiał być zgłoszony w urzędzie wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Jeśli natomiast spełnimy wszystkie warunki domku letniskowego niewymagającego pozwolenia, wystarczy zgłoszenie, do którego należy dołączyć dokładny projekt domku. Urzędnicy starostwa właściwego dla lokalizacji działki mają 30 dni na zapoznanie się z projektem i zgłoszenie ewentualnych uwag do niego. Jeśli w ciągu tych 30 dni inwestor nie otrzyma żadnego pisma z urzędu, które podważałoby jego projekt, może już bez przeszkód rozpoczynać prace budowlane.

Mniej wymagań konstrukcyjnych

Domki letniskowe pod wieloma względami różnią się od obiektów całorocznych. Są nie tylko mniejsze i prościej zbudowane, ale również mają wiele innych odróżniających je kwestii. Przede wszystkim, wysokość pomieszczenia w domku letniskowym musi wynosić co najmniej 2,2 metra, a to sporo mniej w porównaniu do domów całorocznych, których pomieszczenia muszą mieć co najmniej 2,5 metra wysokości. Co więcej, domków letniskowych nie dotyczą również przepisy mówiące o parametrach energetycznych przegród zewnętrznych. Co oczywiście, nie oznacza, że nie warto zadbać o właściwe parametry, które zapewnią komfort cieplny wewnątrz budynku.

Budowę domku na działce warto powierzyć fachowcom

Co prawda, budowa domku letniskowego wydaje się o wiele łatwiejsza niż standardowego domu całorocznego, w rzeczywistości również jest wymagająca i wymaga pracy profesjonalistów. Warto o tym pamiętać zarówno podczas przygotowywania projektu, jak i późniejszego realizowania prac budowlanych. Im lepsi fachowcy będą realizowali inwestycję, tym większa jest pewność, że domek będzie dokładnie spełniał oczekiwania użytkowników i będzie można z niego korzystać od razu po zakończeniu budowy. Warto więc zadbać o wyszukanie dobrych budowlańców, którzy cieszą się odpowiednią renomą na rynku. Jeśli będziemy kierować się jedynie cena wykonania domku, może się okazać, że zanim w nim zamieszkamy, będziemy mieć z nim sporo problemów.

Projekt gotowy lub na indywidualne zamówienie

Choć domki letniskowe kojarzą się zwykle z niewielkimi obiektami, które mają dosyć niskie standardy, w rzeczywistości są to bardzo wygodne, nowoczesne i funkcjonalne budynki. Nowoczesne domki w niczym nie przypominają niewielkich i kiepskiej jakości altanek, jakie można spotkać chociażby na ogródkach działkowych. Co więcej, inwestorzy mają do wyboru całe mnóstwo gotowych projektów oferowanych przez specjalistyczne firmy, dzięki czemu nie musza tworzyć własnego projektu od podstaw. Wśród ogromnej ilości różnych projektów bez problemu znajdziemy taki, który będzie idealnie pasował do potrzeb naszej działki oraz do naszych możliwości finansowych. Inwestorzy z grubszym portfelem mogą sobie natomiast pozwolić na zamówienie indywidualnego projektu, tworzonego od podstaw. Wtedy jednak trzeba mieć świadomość, że architekt nie przygotuje takiego projektu z dnia na dzień, a co za tym idzie – czas realizacji całości inwestycji może się nieco rozciągnąć w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *